ОТЛОЖИ СВОЕТО ПЪТУВАНЕ

Много се изговори и много се изписа във връзка с настъпилата ситуация в държавата. Освен от здравна гледна точка, коронавируса оказва трайно влияние и върху множество други аспекти от нашето ежедневие. Повлия не само върху психиката на хората, но и чисто икономически в мащабни размери. Ако говорим като цяло за страната, има пагубно влияние върху всеки един бизнес, но в тази статия ще се концентрираме само върху туризма.

За да стигнем до заключителните резултати от влиянието на вируса, но не от здравословна гледна точка, а чисто финансово върху последствията за отделния човек. Ще коментирам как рефлектира върху целия държавен икономически организъм.

Нека насочим вниманието Ви върху най-потърпевшия отрасъл у нас – туризма.  В това понятие ще включим всички туристи, на които им се наложи да отменят своите пътувания и семейни почивки, всички хора работещи в сферата на туризма, които ще загубят своите доходи, всички хотели и ресторанти, които трябваше да затворят врати и накрая всички тур-оператори и агенти,  които получават обаждания само за анулации, а не резервации. Туризмът е една верига, в която всички в нея са свързани помежду си.

Но нека не оставяме нещата само хипотетични, нека разгледаме малко статистики.

В България има 29,171 обявени места със статут на хотел и ресторант към днешна дата. Като освен тези, които работят в тези места има още 4 430 туроператорски и турагентски фирми. Ако броим местата за хранене към туризма, те наброяват 20, 841 в Националния туристически регистър, а знаем че има и такива, които не са включени там. Освен това имаме и 207 туристически сдружения. И да не забравяме лицата, упражняващи свободна професия като  Еккурзовод или Планински водач, те наброяват 1 411.

Всички данни са взети от Националния туристически регистър, който всеки от Вас може да разгледа, защото е с отворен достъп. Това е линк към него: https://ntr.tourism.government.bg/

След като имаме тази информация, можем да се уповем и на новите статистики, направени и обявени на Пресконференцията на АБТТА и партньори на 13.03.2020, когато бяха обявени мерките за превенция и защита от COVID-19.

Повече от 11% от работните места в страната са заети в туризма, това са над 300 000 човека. От тази бройка, 60%, с оглед на увеличаващ се процент, са освободени или са в неплатен отпуск. Тоест повече от 120, 000 човека остават без работа, съответно без доходи.

Като тези проценти се променят всекидневно.

Сега повечето хора остават вкъщи и така е правилно.  Всички трябва да спазваме наложените мерки, за да отшуми създалата се ситуация и нещата да се върнат по старому. Не знаем кога ще стане, не знаем какво ще се случи, колко ще продължи и дали ще бъде, както българина обича ,,постарому,,,. Не съм експерт, но виждайки горепосочените факти, става ясно, че като отмине карантината, секторът няма да функционира като преди. Щетите върху туризма и върху всички, работещи в него, са прекалено големи и ще е необходимо поне година, за да се закрепи до близко ниво, на което е било.

Но не туризмът сам по себе си е важен, дори не и икономиката, а именно човекът, който в тази година, няма да води нормален начин на живот. Той ще живее под карантина и то не принуден от болест или законова наредба, а от липсата на средства, да живее по друг начин. Ще работи, за да яде. Твърде първично, не смятате ли? Не го ли минахме този етап на развитие… кога беше..

Е, коронавируса определено няма да повлияе само върху икономиката и върху туризма, ще повлияе пагубно на всички ни, защото ние сме свързани и ако сега не го разберем, то няма кога. Трябва да запретнем ръкави и да претендираме заедно за нашите изконни човешки права, да си помагаме и да се подкрепяме.

Да вземем например един турист, който звъни в хотела да анулира своята платена семейна ваканция. След неговото обаждане, рецепциониста се свързва  с мениджъра на хотела да пита, дали е възможно, мениджъра се свързва с тур-агента, който е продал съответното хотелско настаняване и се съгласява, въпреки че тези пари са похарчени за заплати на служителите. Но все пак това е само една анулация. Това е дълъг процес, без да включваме всички преводи, които трябва повторно да се направят. А сега си представете хиляди такива анулации, чиито средства вече са инвестирани. Туризмът е една верига, в която всички са взаимосвързани.

Само се огледайте наоколо и ще осъзнаете с колко много хора сте свързани, без да го забелязвате.

Над 90% анулации са направени този месец и това е разбираема реакция на хората. Ние Ви призоваваме, за да спасим туризма, а с него и хиляди работни места, нека отложим своите пътувания, вместо да ги отменяме. Вземете своите ваучери с отворен срок и осъществете пътуването, когато е възможно и се почувствате сигурни.

Нека подкрепим българската икономика и стимулираме вътрешния туризъм!

Ние сме общност и настъпи времето да се държим като такава!

Източници:

https://travel-academy.org/covid19/stats.pdf

https://travel-academy.org/deistvia-na-abtta-i-preskonferencia/

Национален туристически регистър: https://ntr.tourism.government.bg/

No Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *