СОКОЛСКИЯТ МАНАСТИР – МЯСТО СЪС СЛАВНА ИСТОРИЯ И НЕОБЯТНА КРАСОТА

Пролетта е официално тук и всички копнеем да напълним очи и души с красива природа. Такава определено ви очаква в Соколския манастир, който е сред емблемите на Габрово.

Светата обител се намира само на 12 км от центъра на града, а пътя до него минава през етнографския комплекс „Етъра”. Манастирът е разположен насред гората, отвсякъде обграден с живописна природа, която създава усещане за абсолютна идилия.

Манастирът е създаден от Архимандрит Йосиф, който през 1833 г. идва на това място от Троянския манастир. По-късно той става известен като униатски архиепископ Йосиф Соколски. Днешният голям храм на Соколския манастир е изграден със средствата и помощта на хората от близките села, а стенописите са повече от впечатляващи. Изключителни са със своите ярки цветове и човек не може да откъсне поглед и за секунда по време на престоя си там.

В манастира се пазят иконите „Исус Христос“ и чудодейната „Света Богородица с младенеца”, изографисани от самия Захари Зограф, за които се счита, че притежават чудотворни сили. В параклиса „Свети Панталеймон“, който е разположен в самия двор на манастира и е вкопан в скала, легендата гласи, че извира целебна вода. В пукнатините й мнозина оставят листчета с написаните си в тях съкровени молби и желания, надявайки се Свети Панталеймон да им помогне да се сбъднат.

През 1836 г. в манастира е открито килийно училище, а по-късно се превръща в образователен център, където преподава самият Неофит Бозвели. Мястото е свързано с различни знакови исторически събития за България. Тук и четата на Капитан Дядо Никола освещава знамето си и се надявам манастирът да стане център на подготвяното въстание, замислено още преди големите чети и Априлската епопея. В негова памет има поставена и плоча. По време на Априлското въстание от манастира тръгва и четата на войводата Цанко Дюстабанов. Дни по-късно тя е разбита, а осем от четниците са обесени на скалите край черквата.  Легендата разказва, че в памет на загиналите четници, в двора на манастира, е построена уникална белокаменна чешма с осем чучура със соколи. Тя е дело на прочутия майстор Колю Фичето.

От основаването си до средата на XX век, Соколският манастир е мъжки и в него са служили над стотина монаси. Към днешни дни обаче е девически. Дворът му е изключително приятен за разходки, зареждащи с енергия. Там можете да разгледате и музейна сбирка, която съдържа експонати, свързани с културната история и с национално-освободителни борби в този край. Акцент са и предмети, принадлежащи на Апостола на българската свобода Васил Левски, който е намирал убежище в манастира.

Обиколката на Соколския манастир можете да съчетаете и с посещение на „Етъра”, който е в непосредствена близост и да разгледате пъстрите дюкяни там, да хапнете и пийнете сладко местни деликатеси и да се заредите с българщина.

No Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *