НЕВЕРОЯТНИТЕ РЕЗЕРВАТИ НА ЧЕРНО МОРЕ, КОИТО ДА ВИДИТЕ

Съвършената почивка е съчетание от синьо море и тучна гора по едно и също време и на едно и също място. Хубавото е, че е съвсем възможно преживяване. Из родното Черноморие има редица забележителни местности, където морето и гората са най-добри приятели. Повечето от тях са със статут на резервати и си заслужават да бъдат видени. Поне веднъж.

Силистар

ТАУКЛИМАН

Резерватът „Тауклиман”, наричан още Птичи залив или Наневска тузла, се намира край Каварна, на 5 км от нос Калиакра. Образуван е в свлачище и е отделен от морето с пясъчен вал. Дъното на езерото там е покрито с лечебна сероводородна тиня. По време на сезонните миграции, то се изпълва с много птици, спиращи там за почивка. Скалните масиви и покритите с гъста растителност склонове дават убежище на разнообразни видове. Местността около езерото е безкрайно живописна. В нея се намират останки от антични средновековни селища, византийска крепост от V век, както и древни съоръжения, някога използвани за приготвяне на вино.

БАЛТАТА

Резерват „Балтата” е едно от бижутата на Албена. Простира се на внушителната площ от 203,2 хектара по долината на река Батовска. Туристите ги очакват две живописни еко пътеки и две кули за наблюдение на птици и животни. Приказният парк е изключително добре поддържан, с много алеи за пешеходен и вело туризъм. Той представлява екосистема, включваща редки и застрашени диви растителни и животински видове. Резерватът обхваща най-северно разположената лонгозна гора в България, но и в Европа, и по него растат килими от невероятни растения, като блатно кокиче, божури, перуника, див зюмбюл, очиболец, момкова сълза, медицинска ружа, черен оман и бял оман, мехунка, острица, върбовка и много други красоти.

КАМЧИЯ

Резерватът „Камчия” обхваща долното поречие на река Камчия и се намира на около 25 км южно от Варна, в близост до курортите Камчия и Шкорпиловци. Заради важното си екологично значение през 1977 г. е включен в световната мрежа от биосферни резервати като част от програмата „Човек и биосфера” на ЮНЕСКО за опазване на най-представителните екосистеми на планетата. Особено ценни за резервата са лонгозните гори по долното течение на река Камчия. След разширението си през 1980 г., резерватът обхваща 842,1 хектара заливни гори при устието на реката. В дебрите и блатата му срещат 245 вида висши растения и 258 вида птици, сред които черен щъркел, малък креслив орел и сокол орко. Разходката е възможно по маркирани пътеки, обградени с екзотична зеленина.

РОПОТАМО

Резерват „Ропотамо” се намира на около 50 км южно от Бургас, на територията на община Приморско и е разположен около двата бряга на река Ропотамо, чието течение минава покрай големи пясъчни дюни до вливането си в Черно море. На територията на резервата се намират множество интересни и уникални природни обекти – лиманна част и заливната тераса на река Ропотамо с естествени лонгозни гори, естествени пясъчни дюни и плажна ивица, широколистни гори със средиземноморски елементи. Част от резервата са и скалните образувания „Лъвска глава”и „Веселата скала”, както и остров Свети Тома. Населяван е от различни защитени видове бозайници и птици. На територията му има 8 невероятни маршрута, достъпни за туристи.

ВЕЛЬОВ ВИР

Мнозина считат, че резерватът „Вельов вир” е част от по-големия от него „Ропотамо”. Всъщност той се намира в непосредствена близост, отново край Приморско. По-известен е със старото си име – Водните лилии, и неслучайно. Там виреят бяла водна лилия, жълта водна лилия, блатно кокиче и ясенова гора с типичен лонгозен характер. Пъстър воден килим от цветя… През 1999 г. е прекатегоризиран в поддържан резерват. Пътят към него минава под сенчест тунел от дървета и увивни растения, като сцена от „Тарзан”. Влиза се по специално направен дървен мост. Можете да го разгледате и с лодка по река Ропотамо.

СИЛИСТАР

Защитената зона Силистар е сред най-красивите местности на природен парк „Странджа”. Намира се в най-южното ни Черноморие – между Синеморец и Резово, съвсем близо до границата с Турция. Силистар се превръща взащитена територия през 1992 г. Там се среща най-голямото разнообразие на растителни видове за единица площ в България. Могат да се видят едни от последните останали бели понтийски дюни по родното Черноморие. В близост до залива се намира и най-южното находище на пясъчната лилия у нас – гледка, която изумява. Вместо чадъри, по пясъка растат цветя. Край Силистар гората и морето се срещат чрез изящни скали, а плажът е напълно девствен и почти без никаква човешка намеса, достъпен за всеки желаещ да плажува там.


No Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *