Пътят до морето може да бъде запомнящо се приключение, ако го съчетаете с кратки спирки до красивите туристически обекти, покрай които преминавате. Ако сте се запътили към района на Варна, задължително се отбийте поне за кратко посещение в Аладжа манастир.

Той се намира на 14 км северно от морската ни столица и съвсем близо до Златни пясъци. Аладжа манастир е сред малкото скални манастири, които могат да бъдат видени у нас, а атмосферата там е наистина спираща дъха. Не са открити достоверни исторически данни за точното възникване на манастира, но се смята, че през X-XII в. вече е съществувал.
Характерното за него е, че различните помещения вътре са ясно разграничени, макар да представляват пролуки в скалния масив. Още в древни времена всяко от тях е служело за различни обреди и е изпълнявало своята строго определена функцията. Помещенията в манастира са издълбани на две нива във варовиковите скали, чийто цвят е изключително характерен, а височината им достига до почти 40 метра.

На по-ниското ниво на манастира можете да видите самата манастирската църква, монашеските килии, трапезарията, кухнята, малка гробищна църква, криптата и някогашните стопански помещения. Второто ниво е всъщност под формата на естествена скална ниша, в чийто източен край е построен манастирският параклис. Само на 600 – 700 м западно от манастира се намира група пещери, известна под името Катакомбите. Там са били открити значими археологически находки – керамични съдове, ценни монети и графити, по които може да се съди, че пещерите са били обитавани още през раннохристиянската епоха (V-VI в.).
След падането на България под османско владичество в края на ХIV в. Аладжа манастир постепенно запада и вероятно към XV-XVI в. е окончателно изоставен. И до сега християнското му име остава неизвестно. Названието „аладжа“ всъщност означава „пъстър“ в превод от турски език.

Според легендите Аладжа манастир все още крие несметни богатства, които били заровени или скрити от монасите в околността, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Откриването им обаче не е никак лесно, предвид факта, че са останали непокътнати през вековете. Според преданието иманярите, които нощем опитват да открият златото и богатствата на манастира, биват пропъдени от призраците на монасите, обитавали Аладжа манастир. Легендата твърди, че съкровищата, които всъщност са събраните богатства не само на Аладжа манастир, но и на още 11 свети обители в околността, се намират в лабиринт от тунели, към които има тайни входове от пещерите. Друго предание пък разказва, че духовната обител в скалите край Златни пясъци е изникнала на мястото на град, основан от цар Филип Македонски.
Към днешна дата Аладжа манастир е сред най-посещаваните туристически обекти в района на Варна, а от 2009 г. насам там се реализира феноменален аудиовизуален спектакъл „Легенди от Аладжа манастир”, за който няма да съжалявате, ако изгледате на живо. Манастирът е обявен за архитектурно-строителен паметник с национално значение още през 1968 г. Освен че може да бъде разгледан във всичките му части, в близост до него има и музей, в който също са изложени интересни артефакти и макети. Манастирът е обграден от невероятна природа, част от защитената местност на природния парк „Златни пясъци”, където виреят редки растителни видове.
No Comments