Опознай родината, за да я обикнеш! Думи на великия Алеко Константинов, които по-често трябва да си припомняме. Днес ви отвеждаме до 5 почти неизвестни, леко мистични и невероятно красиви обекта в България, които заслужават място в сърцето и спомените ви.
СКАЛНИТЕ МАНАСТИРИ В СЕЛО ОСМАР
Скалните манастири край шуменското селце Осмар са сред най-интересните феномени в България. Мястото не е от комерсиалните туристически дестинации, но от време оно за него се носят предания и легенди. Самата велика пророчица Ванга го е наредила като четвъртото най-силно заредено с енергия място по родните земи, след Рупите, Царичина и Мадара. Осмарските манастири са три, от които най-голям и запазен е Костадиновският. Издълбан е в отвесна варовикова скала на височина 8-10 метра. Бил е обитаван от монаси исихасти и се предполага, че това се е случило през XII-XIV век. На върха на скалата на Костадиновския манастир се намира интересно природно образувание – „Окото”. Твърди се, че преди векове там е била манастирската камбана.

ОРЛОВО ГНЕЗДО
Миниатюрният заслон „Орлово гнездо” е сред най-впечатляващите гледки по пътя край Искърското дефиле. Представлява малка къщичка, кацнала на скалите над Лакатник. Всъщност предназначението й да бъде заслон за алпинисти, обособен на около 300 метра над река Искър. Построена е още през 1938 г. До нея обаче можете да стигнете единствено с обезопасително въже и опит като алпинист. Дори и от разстояние обаче е изключително любопитна за наблюдение и със сигурност е сред най-необичайните гледки, които можете да зърнете в България.

РАЗБОИШКИ МАНАСТИР
Разбоишкият манастир, намиращ се в община Годеч, само на 70 км от София, е вероятно най-изумителният у нас. Вкопан в скалите, той е буквално в дефилето на река Нишава. Първоначално е бил обикновена пещера, но през вековете се е разраствал. Бил е опожаряван цели 3 пъти. По време на Османското робство там неведнъж са отсядали Апостола на свободата Васил Левски и съратникът му отец Матей Преображенски. В манастира и сега може да се пренощува, но в битови условия отпреди няколко века. Въпреки че на 50 метра от него преминава електропровод, там липсва електричество. Няма и водопровод.

МРАМОРНОТО ЕЗЕРО
Мраморното езеро се намира на мястото на бившата мраморна кариера на източния склон на могилата Байлъка в село Православ. Селото е сгушено в полите на Средногорието, заобиколено от красива природа. Характерното за водата на езерото е, че има нетипичен за нашите географски ширини син цвят. Преди много години от това място са се изкопавали материали за изработка на различни изделия от мрамор, плочи или строителни материали. В момента огромният изкоп е пълен с дъждовна вода. Цветът й е светлосин до зеленикав, а повърхността на езерото е равна като огледало. Дълбочината е около 20 метра и мястото е предпочитано от водолазите от региона, които правят своите тренировки там.

РУДНИК ЦАР АСЕН
Тюркоазени са водите и на изоставения рудник „Цар Асен”, който се намира край Пазарджик. Гледката е като от друга планета – нереална вода насред оранжеви скали. Навремето дупката, която днес се е превърнала във водоем, се е ползвала за добив на медна руда. Впоследствие обаче рудникът е закрит. Дъждовете го изпълват с вода, а днес дълбочината й достига до 50 метра. Интересният цвят на водата идва от медта. Поради впечатляващата гледка, създаваща усещане, че се намирате на Марс, десетки туристи ежедневно спират за снимки край рудника. Водата в него обаче е опасна, тъй като има съдържание на химични елементи.

No Comments