НЕПОЗНАТОТО БЪЛГАРЕВО – ДИВА ПРИРОДА, КРАСИВИ ЗАЛИВИ И НАЙ-ВКУСНАТА МОРСКА ХРАНА

Ако обичате морето, красивите залези и вкусните пресни миди, веднага включете село Българево в листа си с летни дестинации.

То се намира съвсем близо до нос Калиакра и през последните години се е превърнало в същинска забележителност и морски пристан за всички ценители на дивата природа и вкусната храна. Основната атракция там е мидената ферма „Дълбока”, намираща се в едноименната местност, в която можете да се запознаете с начина на отглеждане и приготвяне на различни морски дарове от първо лице, след което да се насладите на кулинарни шедьоври, приготвени пред вас, на фона на впечатляващия Калиакренски залив. 

На самият морски бряг над залива и фермата се намира специализираният в приготвянето на морски деликатеси ресторант, който освен с кухнята си, печели фенове от близо и далеч заради феноменалната гледка и морска обстановка на фона на шепота на вълните.

Местността Дълбока се отличава с невероятните си скалисти брегове и тюркоазени черноморски води. Село Българево всъщност е най-близкото населено място до нос Калиакра и макар да не е масово популярно, има страхотен изглед към морето, съчетан с идилистични гледки – вятърни перки, житни поля и синьо небе.

Мястото е описано за първи път през 19 век от братя Шкорпил. Според преданията селото е основано от 7 семейства. Фамилиите им все още са запазени. То е сменяло мястото си. Било е по пътя към Калиакра, но е възникнала епидемия и се преместило на сегашната си локация. По-късно там се заселват цели родове от Котленско, Еленско и Ямболско. Навремето селото се е казвала Сюютлюк  (буквално „върбалак“), заради върбите, които растели в центъра му. По-късно, по време на турското иго, е прекръстено на Гяур Суютчук. Впечатляващ момент от историята на селото е, че след Освобождението там се заселва един от Ботевите четници – Йордан Кършовски, който пръв написва историята на великата чета, съзерцавайки морето.

Макар да е известно с мидената си ферма, всъщност селото празнува ежегодно „Празник на пъпеша”. Традицията започва през 2011 година и е съпроводена с много танци, забави, изложби и музикална програма. Чества се всяка година през август. Това съвсем не е случайно, тъй като в региона се отглеждат един от най-сладките пъпеши и дини. Отидете ли, не си тръгвайте без да сте ги опитали.

No Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *